5 sept | Open Voedselbossendag Brabant

Open Voedselbossendag Brabant (5 sept 2026)

Zaterdag 5 september 2026 openen Brabantse voedselbossen hun poorten voor het grote publiek tijdens de eerste editie van de Open Voedselbossendag in Brabant! Ga ook op bezoek bij een voedselbos bij jou in de buurt en maak kennis met wat voedselbossen zijn. Proef de sfeer en misschien wel iets lekkers uit het voedselbos!

Welke voedselbossen doen mee?

Op de website van Boer & Buur met Natuur kun je op de kaart zien welke voedselbossen meedoen met de Open Voedselbossendag. Voedselbossen kunnen zich de komende tijd nog aanmelden dus het aantal deelnemende voedselbossen zal nog groeien. Houd de website dus in de gaten, kijk welke voedselbossen bij jou in de buurt deelnemen en ga alleen of samen met anderen op pad! Je kunt ook een fietstocht langs diverse voedselbossen uitstippelen.

Hoe doe ik mee met mijn voedselbos?

Ben je zelf betrokken bij een voedselbos en wil je met jouw voedselbos meedoen met de Open Voedselbossendag? Wat goed! Meld je aan zodat we jouw voedselbos ook op de kaart kunnen zetten!

Wat is een voedselbos?

Een voedselbos is een slim ontworpen natuurlijk systeem vol eetbare planten, struiken en bomen. Alles groeit in lagen: wortels onder de grond, bessenstruiken in het midden, fruit- en notenbomen erboven. De planten versterken elkaar, trekken nuttige insecten aan en houden plagen op afstand. Het resultaat? Een divers en zelfvoorzienend bos dat elk jaar voedsel oplevert: van frambozen tot walnoten, van pruimen tot eetbare bloemen.

Veel verschillende vormen

Voedselbossen zijn er in allerlei soorten en maten met allerlei verschillende functies en nevenactiviteiten. Je kunt de voedselbossen ruwweg indelen in twee hoofdvormen: de productievoedselbossen en de belevingsvoedselbossen. De productievoedselbossen of agrarische voedselbossen worden ook wel voedselbosbouw genoemd. De focus ligt op de productie van voedsel in een ecologisch sterk systeem en is meestal niet ingericht op het ontvangen van bezoekers. Belevingsvoedselbossen worden ook wel romantische voedselbossen genoemd. Deze zijn vooral voor eigen gebruik en vaak ingericht op het ontvangen van bezoekers. Het ontwerp is meer parkachtig met kronkelpaden en zitjes. De deelnemers aan de Open Voedselbossendag zijn veelal belevingsvoedselbossen.

Foto: Max Houwing

Meer weten over voedselbossen?

Wil je je wat meer verdiepen in de wereld van de voedselbossen? Op ons Servicepunt Voedselbossen vind je allerlei informatie over voedselbossen. En kom vooral naar de Open Voedselbossendag!

ONTVANG UPDATES

  • Nieuws
    25 augustus 2026 Grote zorg over de droogte van de natuur – natuurorganisaties doen oproep tot extra maatregelen
  • Nieuws
    21 augustus 2026 In beroep tegen plan XXL-bedrijventerrein Wijkevoort: “We moeten zuinig zijn op de schaarse ruimte in Brabant”
  • Nieuws
    20 augustus 2026 Onderzoek: rol voedselbossen voor biodiversiteit en landschap
  • Nieuws
    13 augustus 2026 Reactie Brabantse natuurorganisaties op voornemen provincie om vergunningen pluimveehouders in te trekken
  • Nieuws
    28 juli 2026 Lokale initiatieven groeien uit tot landelijke verandering: Impactverslag Natuur en Milieufederaties 2025

Meer nieuws

DOE MET ONS MEE

Sluit je aan voor een duurzaam Brabant!

WORD SUPPORTER