ActueelPrachtige wandeling over Landgoed De Hoevens
juni 18, 2025
Prachtige wandeling over Landgoed De Hoevens
Fotograaf (alle foto’s op deze pagina): Leonie Franken
Ondanks de verwachte hitte verzamelden zich op 14 juni meer dan 30 enthousiaste wandelaars bij landgoed De Hoevens in Alphen. Ze werden niet teleurgesteld want het werd een prachtige ochtend. De bewolking en de lommerrijke omgeving hielden de temperatuur heerlijk aangenaam. Alle ruimte voor een kijkje achter de schermen bij het landgoed dus!
Van jachtterrein tot landgoed
Landgoedeigenaar Floris van der Lande nam de deelnemers mee in de geschiedenis van het landgoed, die al begint in de IJzertijd. In de vorige eeuw veranderde het landgoed van een jachtterrein voor Tilburgse textielfabrikanten tot een van de grootste melkveebedrijven in de omgeving. Sinds 1990 is het 190 ha grote landgoed veranderd in een oase van biodiversiteit en stilte. Alle bedrijfsactiviteiten op het landgoed staan in het teken van de verbinding tussen mens en natuur, waarbij natuur leidend is. Zo is er een natuurbegraafplaats, een natuurkampeerterrein, verhuur van twee recreatiehuisjes en vergaderruimte. Een deel van het landgoed is ingericht met extensieve akkers en graslanden.
Biodiversiteit
Bioloog en vrijwilliger op het landgoed Willem van Kruijsbergen nam de andere helft van de wandeling voor zijn rekening. Hij voerde de wandelaars langs paden die normaal niet toegankelijk zijn, en wees erop hoe de biodiversiteit op het landgoed is toegenomen. Ze liepen langs weilanden met 35 plantensoorten, waarvan 20 soorten grassen, waar vroeger alleen Engels raaigras stond. De deelnemers zagen het doorstroommoeras van de Leij, met zeldzame soorten orchissen. En naast de stilte hoorden ze alleen vogels. De 76 soorten broedvogels (waaronder 9 paartjes geelgorzen en 8 paartjes zomertortels) lieten zich niet onbetuigd.
Na deze onderdompeling in groen en stilte was er bij een fris sapje veel moois om over na te praten. De BMF organiseerde deze landgoedwandeling in samenwerking met Brabants Particulier Grondbezit en Landgoed De Hoevens. Een speciaal woord van dank hierbij voor Anne-Marie Majoie-Keet van Brabants Particulier Grondbezit, en Floris van der Lande en Willem van Kruijsbergen van Landgoed De Hoevens, voor het mogelijk maken van deze wandeling!