Ook bijdragen aan minder lichtvervuiling? Doe mee aan de opleiding tot Nachtwachter!

De Natuur en Milieufederaties organiseren een training tot Nachtwachters. Deze Nachtwachters dragen bij aan minder lichtvervuiling door lokaal het gesprek te voeren en te laten zien dat het anders kan. Word ook Nachtwachter en strijd mee tegen te veel licht in het donker!
Nieuwe beweging
Tijdens de Nacht van de Nacht op 25 oktober zijn de Natuur en Milieufederaties een nieuwe beweging gestart: de Nachtwachters. Samen vormen deze Nachtwachters een netwerk van betrokken inwoners die in hun eigen buurt, straat of dorp aan de slag gaan om lichtvervuiling aan te pakken en zo de nacht weer donker te maken.
Het belang van een donkere nacht
Het is hard nodig om in actie te komen, want Nederland is een van de meest verlichte landen ter wereld. Al dat licht verstoort onze slaap en gezondheid, verstoort het ritme van nachtdieren en kost veel energie. Uit onderzoek van Motivaction blijkt dat veel Nederlanders minder lichtvervuiling willen. Bijna twee derde van de mensen steunt het idee ‘donker waar mogelijk, licht waar nodig’.
Veiligheid
Tegelijk maken sommige mensen zich zorgen over veiligheid in de nacht, vooral vrouwen. Wij vinden het daarom belangrijk om goed te kijken waar verlichting wel nodig is en waar het uit kan. De Nachtwachters kunnen hierbij helpen door lokaal het gesprek te voeren en te laten zien dat lichtvervuiling ook verminderd kan worden door bijvoorbeeld licht beter te richten of van kleur te veranderen. Het gevoel van veiligheid blijft dan gewaarborgd, maar de lichtvervuiling wordt een stuk minder.
Wat doe je als Nachtwachter?
Als Nachtwachter leer je hoe je zelf bij kunt dragen aan minder lichtvervuiling. Nachtwachters helpen daarnaast:
- onze leefomgeving te verbeteren;
- dieren zoals vleermuizen, nachtvlinders en vogels te beschermen;
- de magie van de nacht terug te brengen.
Om écht verschil te maken, gaan Nachtwachters in hun eigen omgeving acties organiseren om aandacht te vragen voor lichtvervuiling. Denk aan:
- Bewoners informeren over het belang van donkerte.
- Samenwerken met gemeenten en bedrijven om onnodige verlichting te dimmen of doven.
- Het bewustzijn vergroten, bijvoorbeeld door het organiseren van een nachtwandeling.
Training Nachtwachters
Om je hierbij te helpen zorgen de Natuur en Milieufederaties voor een (korte) training en een toolkit met handige tips en tricks. Ook krijg je de gelegenheid om ervaringen uit te wisselen met andere (Brabantse) Nachtwachters. Wij helpen je aan een netwerk en ondersteunen bij acties, waar dat kan.
De training bestaat uit twee fysieke en vier online bijeenkomsten. De fysieke avondbijeenkomsten vinden plaats in Tilburg: de eerste op maandag 26 januari en de tweede wordt nog gepland in de tweede helft van april. De online bijeenkomsten vinden plaats op vier maandagavonden (2 en 9 februari en 2 en 9 maart).
De fysieke bijeenkomsten zijn bedoeld om lokaal inspiratie op te doen en om ervaringen uit te wisselen. Tijdens de eerste fysieke bijeenkomst in Tilburg gaan we op pad met de gemeente die ons laat zien hoe kleine ingrepen toch een groot verschil kunnen maken.
Er zijn geen kosten verbonden aan de training.
Wil jij ook Nachtwachter worden?
Enthousiast geworden en wil je ook bijdragen aan minder lichtvervuiling? Stuur dan een mailtje naar marian.hulshof@brabantsemilieufederatie.nl. Of meld je direct hier aan. Aanmelden kan tot 20 januari.