De waterzuinige Brabander (en pubers)

Mijn drie pubers lachen me thuis uit. Over mij en mijn washandje ’s ochtends voor mijn dagelijkse ‘kattenwasje’. En omdat ik maar blijf zeuren over de lopende kraan. Maar ik blijf het doen, want het helpt iets. En we moeten ook echt wat doen om minder drinkwater te gebruiken. In deze blog vertelt collega Misha Mouwen, transitieadviseur Water & Klimaat, hoe ze in een gezin met drie pubers water probeert te besparen.
Door: Misha Mouwen
Kleine overwinningen
Dus mijn pubers poetsen hun tanden – meestal – niet met een lopende kraan. Het water dat over blijft bij het wassen van groenten belandt tot mijn genoegen regelmatig bij de kamerplanten. Kleine afwasjes doen ze nogal eens in een teiltje en niet onder stromend water en ook handen wassen ze onder mijn toeziend oog niet met de kraan wagenwijd open. De vaatwasser en de wasmachine gaan aan als ze vol zijn en zoveel mogelijk als de zon schijnt. Daarna hangen we de was zelf op, een wasdroger hebben we niet.
In de badkamer is de afdekplaat van de drukknop voor de toiletdoorspoeling stuk. Wanneer die eindelijk eens gemaakt wordt, vragen ze me. Wat mij betreft duurt dat nog heel lang, want nu kan je kleinere hoeveelheden dan met de kleine spoelknop doseren bij het doorspoelen, en dat gebeurt ook (sanitairtechneuten, regel dat dit altijd kan!!).
Toch kleine overwinningen in ons drukke huishouden, die zonder dat we inleveren op ons comfort bijdragen aan wat heel hard nodig is: samen minder drinkwater gebruiken.
Grasmaaien in mozaïekvorm
Mijn pubers zien me met een gieter uit een van de regentonnen water geven in de tuin, en zijn die tonnen leeg dan is het klaar. Het opblaaszwembadje vroeger (knie- en geen duikhoogte!) vulden we niet elke keer met nieuw schoon water, maar we visten de blaadjes er gewoon een paar keer uit. En beter nog, we zwommen het liefst lekker in de zwemplas in de buurt (totdat blauwalg die pret bedierf).
Het stukje groen dak vinden ze er nu leuker uitzien dan toen het nog kaal was, en dat het gras niet zo vaak en in ‘mozaïekvorm’ wordt gemaaid uit biodiversiteitsoogpunt leidt nog steeds tot hilariteit als ik ermee bezig ben. Maar ze vinden het normaler dan de buurman die ieder weekend in de weer is met het laatste grassprietje.
De cijfers
Is dit genoeg? Nee helaas niet. Er wordt ook bij mij thuis vaker en langer gedoucht dan me lief is. Waar ik ook iets van blijf zeggen, in de hoop dat ook dat zaadje geplant wordt voor later. En ik blijf zelf maar zo goed mogelijk het juiste voorbeeld geven.
Uit ons gebruikersoverzicht van Brabant Water is te berekenen dat we als gezin van vijf personen in 2025 114 liter drinkwater per persoon per dag gebruikten. Gemiddeld gebruikt een gezin van 3 of 4 personen 118 liter drinkwater per persoon per dag (hoe meer mensen in een huis wonen, hoe minder water je per persoon gebruikt; een 2-persoonshuishouden gebruikt gemiddeld 135 liter en een eenpersoonshuishouden 192 liter per persoon per dag).
Hoeveel water gebruik jij?
Net onder het gemiddelde
Wij zitten als gezin dus net iets onder het gemiddelde. Niet slecht met die drie pubers, maar ik blijf er thuis het goede gesprek over voeren. En hopelijk verblijven we deze zomer op een camping waar de douchetijd duur en/of begrensd is, misschien helpt dat ook voor de bewustwording…